Organizácia ďalšieho vzdelávania v hematológii a transfúziológii a podmienky pre vykonanie špecializačnej skúšky:
1. krok - požiadať SZU o zaradenie do odboru.
2. krok - kontakt s Katedrou H&T telefonicky, e-mailom a najneskôr na začiatku prvého školského roku aj osobne.
3. krok - plnenie predpísaného študijného programu podľa Minimálneho štandardu schváleného akreditačnou komisiou MZ SR.
4. krok - 1x ročne v každom roku štúdia absolvovať povinné 2-dňové školiace miesto (ŠM) za účelom kontroly plnenia študijného programu a kontroly získaných teoretických vedomostí a praktických zručností. V rámci tohto ŠM sa budú kontrolovať záznamníky a indexy. Zdôrazňujem potrebu priebežného, reálneho a nie formálneho (teda nie spätného a hromadného) vypĺňania výkonov do záznamníka. Výnimkou sú výkony, ktorých má byť celkovo > 50, tie vypĺňajte na mesačnej báze spätne.
5. krok - v 3.-5. roku celkovo 4x absolvovať povinné školiace miesto v hematológii na KHaT. Ak sa to nestihne, dĺžka prípravy sa môže adekvátne predĺžiť.
6. krok - v 3.-5. roku absolvovať 5 mesačnú stáž na pracovisku transfúznej služby (TS). Zabezpečí si školenec na základe dohovoru riaditeľov pracovísk. Minimálna dĺžka stáže na pracovisku TS je 1 mesiac, odporúčame však aspoň 2 mesiace, aby sa pracovník po zaškolení mohol podieľať na práci v TS (vyšetrovanie darcov, imunohematológia, výroba, krvná banka...). Po absolvovaní praxe v TS je povinnosťou absolvovať aspoň jeden (odporúčame dva) 2-týždňový kurz v špeciálnej transfúziológii (1 týždeň NTS, 1 týždeň KHaT).
7. krok - pokiaľ študent plní predpísaný študijný program, dohovoriť s vedúcim katedry tému špecializačnej práce, jej konzultanta a oponenta.
8. krok - v 5. roku štúdia absolvovať 2-dňový kurz v sociálnom lekárstve a organizácii zdravotníctva, ktorý je už súčasťou skúšky. Po splnení všetkých predpísaných aktivít a výkonov a 5 rokoch klinickej praxe (2 roky v rámci spoločného kmeňa a 3 roky v rámci špecializácie (z toho 6 mesiacov na špecializovanom hematologickom pracovisku a 6 mesiacov na pracovisku transfúznej služby) absolvovať pred špecializačnou skúškou 6-týždňové povinné ŠM na Klinike hematológie a transfúziológie LF UK, SZU a UNB. Nezabudnúť v dostatočnom predstihu (minimálne 6 týždňov pred začiatkom školenia - nie pred samotnou atestáciou) poslať prihlášku k atestačnej skúške na študijné oddelenie LF SZU.
Náplň útvaru
Katedra hematológie a transfúziológie Lekárskej fakulty SZU (ďalej KHT) zabezpečuje výuku hematológie a transfúziológie pre lekárov i nelekárov v špecializačnom odbore: Hematológia a transfúziológia (pre lekárov - akreditované od r.2011), Laboratórne a diagnostické metódy v hematológii a transfúziológii (LDHaT) (pre lekárov, laborantov i "laboratórnych diagnostikov", čo sú vysokoškoláci s prírodovedným vzdelaním akreditované od r. 2013). Akreditovaný je aj odbor LDHaT pre laborantov - vedúca útvaru Mgr. Zdena Konečná, PhD, ktorého Minimálne štandardy nájdete vo Vestníku na str. 192-193. Minimálne štandardy pre LDHaT boli vydané v roku 2012 a sú rovnaké pre všetky 3 kategórie zdravotníckych pracovníkov (lekár, laborant i "laboratórny diagnostik").
Klinická hematológia a transfúziológia
Špecializačné štúdium v odbore hematológia a transfuziológia trvá 5 rokov. Začína sa spoločným internistickým kmeňom s odporúčanou dĺžkou trvania 24 mesiacov. Na spoločný kmeň nadväzuje ďalšie špecializačné štúdium v hematológii a transfuziológii v trvaní minimálne 36 mesiacov. Špecializačné štúdium má teoretickú a praktickú zložku. Špecializačné štúdium sa ukončí špecializačnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba písomnej práce.
Náplň štúdia klinickej Hematológie & transfúziológie nájdete vo Vestníku na str. 39-44 (Kapitola A 008)
Na stiahnutie:
Charakteristika špecializačného odboru a dĺžka trvania špecializačného štúdia
Rozsah teoretických vedomostí, praktických zručností a skúseností potrebných na výkon špecializovaných pracovných činností
Informácia pre zaradených do odboru:
Po zaradení si zakúpte záznamník ("Log book"), do ktorého si zaznamenávajte priebežne všetky výkony. Tie, ktorých sa robí celkovo veľa (> 50) si zaznamenávajte na mesačnej báze, vždy s potvrdením od vedúceho úseku/pracoviska. Počet výkonov je daný výnosom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo 17. septembra 2010 č. 12422/2010 - OL, ktorým sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializačné študijné programy, minimálne štandardy pre certifikačné študijné programy a minimálne štandardy pre študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra. Náš odbor je uvedený na stranách 54-56 výnosu.
Po zaradení do odboru je študent povinný ohlásiť sa u vedúceho katedry a dohovoriť si osobné stretnutie. Záznamník sa kontroluje minimálne raz ročne.
Podľa vyhlášky musí atestant absolvovať povinnú prax.
Váš pracovno - štúdijný pobyt teda musí zahŕňať minimálne polročný pobyt na pracovisku NTS a minimálne polročný pobyt na niektorom zo špecializovaných hematologických pracovísk (Kliniky v Bratislave - KHaT alebo NOÚ, v Martine alebo v Košiciach). Bez splnenia týchto minimálnych požiadavkov nie je možné absolvovať špecializačnú skúšku. Toto musia rešpektovať aj vaši zamestnávatelia, je to zákon.
Na to, aby ste mohli uvedených 6 mesiacov na špecializovanom pracovisku splniť, ponúka naša katedra 4-týždňové stáže priamo na Klinike hematológie a transfúziológie UNB v Bratislave na Antolskej, takýchto možností býva 5 za rok, je teda možné vyberať z viacerých termínov. Za 3 roky musíte absolvovať minimálne 4 takéto pobyty, ide teda o povinnú vzdelávaciu aktivitu. Ak to nestihnete, štúdium sa Vám predlžuje (nie je povinnosťou ukončiť špecializované štúdium za 2+3 = 5 rokov, predchádzajúce údaje sú len minimálne požiadavky). Táto povinnosť platí aj pre pracovníkov KHaT - stáž (školiace miesto) využijú na pobyt na tom úseku, kde majú najmenšie skúsenosti.
Na transfúziológii ponúkame 2-týždňové pobyty v NTS. Pracovníci, ktorí nerobia v transfúznej službe, si musia absolvovať minimálne 5 mesiacov na transfúznom pracovisku v rajóne, podľa dohovoru riaditeľa s transfúznym pracoviskom. Povinné sú ďalej dva 2-týždňové kurzy organizované katedrou SZU.
Povinné je raz za štúdium absolvovať kurz "novinky v hematológii" a hemostazeologický kurz, organizovaný katedrou.
Pred špecializačnou skúškou je povinné 6-týždňové školiace miesto na KHaT UNB.
Európske požiadavky na kvalifikáciu v odbore nájdete tu . Je dôležité si ich preštudovať, aby ste vedeli, aké znalosti a v akom rozsahu by ste mali mať.
Nové astestačné otázky vychádzajú z medzinárodne stanovených okruhov.
Laboratórne a diagnostické metódy v hematológii a transfúziológii
(lekári, nelekári - "laboratórni diagnostici", laboranti VŠ)
Špecializačné štúdium sa začína akademickým rokom podľa zostaveného študijného plánu. Pozostáva z praktickej a teoretickej časti, pričom praktické vzdelávanie má prevahu. Špecializačné štúdium sa ukončí skúškou pred komisiou, ktorej súčasťou je obhajoba písomnej práce.
Charakteristika špecializačného odboru a dĺžka trvania špecializačného štúdia
Rozsah teoretických vedomostí, praktických zručností a skúseností potrebných na výkon špecializovaných pracovných činností
|